Wybielanie zębów

Wybielanie zębów jest zachodzącym na powierzchni szkliwa procesem utleniania, widocznie rozjaśniającym ich odcień. Jest to jedno z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Środkiem najczęściej używanym do wybielania zębów jest nadtlenek wodoru stosowany samodzielnie lub powstały z rozkładu nadtlenku mocznika lub nadboranu sodu. Poprzez stężenie i czas działania środka wybielającego steruje się zakres i stopień wybielania. Ewentualne powikłania są konsekwencją zastosowanej metody i stężeń preparatów. Zabieg wybielania wewnątrzkomorowego bezpośrednio po zakończeniu daje ponad 90% skuteczności. W okresie od roku do 8 lat po leczeniu, od 10 do 40% przypadków wymaga powtórnego wybielenia.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym przebiega w następujących krokach:

  • wizyta konsultacyjna u dentysty – sprawdzenie stanu uzębienia w celu wybrania  najodpowiedniejszej metody wybielania zębów,
  • profesjonalne oczyszczanie zębów – usunięcie nalotu i kamienia nazębnego,
  • piaskowanie zębów oraz polerowanie ich powierzchni.

Metody wybielania zębów:

  1. Skaling – zabieg polegający na profesjonalnym usunięciu kamienia nazębnego, który tworzy się na skutek nagromadzenia się resztek pokarmowych i bakterii w płytce nazębnej.
  2. Piaskowanie z polerowaniem – zabieg piaskowania polega na usunięciu przebarwień, osadu i drobin kamienia nazębnego (pozostałego po skalingu) z powierzchni zębów za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących. Następnie przy pomocy bardzo miękkich szczoteczek wykonuje się polerowanie, gdzie usuwane są drobiny osadu i mikroprzebarwień, dając efekt bardzo gładkich zębów.
  3. Metoda nakładkowa – Istota jej działania opiera się na korzystaniu ze specjalnych szyn z winylu, dopasowanych indywidualnie do kształtu szczęki pacjenta. Jest ona wypełniona środkiem wybielającym (najczęściej jest to nadtlenek karbamidu). Szynę taką zakłada się najczęściej na całą noc, przez okres jednego do dwóch tygodni. Efektem takiej kuracji są wyraźnie wybielone zęby, których odcień utrzymuje się przez kilka lat. Dla zwiększenia jego intensywności oraz przedłużenia trwałości możliwe jest stosowanie tak zwanych kuracji przypominających – raz na kilkanaście miesięcy powtarza się stosowanie szyny, zakładając ją na 1-2 noce.
  4. Metoda naświetleniowa – Jej efekty są bardzo silne (możliwa jest zmiana odcienia zębów nawet o osiem tonów) oraz długotrwałe. Zabieg zaczyna się od nałożenia na zęby żelu tlenowego i żelu ochronnego na dziąsła. Następnie zęby są naświetlane niebieskim promieniowaniem, które aktywuje cząsteczki żelu. Przez około 20 minut utleniają powierzchnię szkliwa, poprawiając tym samym wygląd zębów.

Zalety wybielania zębów:

  • podczas jednej wizyty można osiągnąć oczekiwany efekt wybielenia,
  • brak jakichkolwiek działań ze strony pacjenta – cały zabieg przeprowadzany jest przez dentystę w gabinecie,
  • zabieg wykonany przez specjalistę jest dużo bardziej komfortowy niż długotrwałe stosowanie metod domowych.

Wady wybielania zębów:

  • radykalna zmiana odcienia szkliwa może wywoływać zróżnicowane reakcje wśród osób w otoczeniu pacjenta,
  • zabieg wybielania może wywoływać ból zębów – może być on skutkiem zwiększonej nadwrażliwości zębów.